Modaistyl.pl Moda i Styl

Moda Goth

Moda / Styl Goth

Moda / Styl Goth, moda gotycka, czy też Gothic Fashion. Moda Goth kształtowała się przez ostatnie 25 lat. Swoje początki ma w starych filmach z Belą Lugosi, a także w serialu The Addams Family... Choć nie można zapomnieć o całej subkulturze PUNK, zespole Bauhaus, takich artystach jak: Jeroen Bosch, Gustave Dore, rysownikach komiksu, a nawet tych którzy rysują w stylu manga... Goth ewoluuje cały czas, jest to moda żywa, cały czas pojawia się coś nowego...

Moda-Styl Goth Moda-Styl GothW sukniach damskich pojawiają się często elementy gorsetowe, wzorowane na epoce wiktoriańskiej, ale również na modzie francuskiej 17 i 18 wieku, gdzie gorsety królowały. Współczesne gotyckie gorsety nie mają już zadania ścisnąć talii kobiety, aż do utraty tchu, lecz są luźną interpretacją ówczesnej mody i pozostając jedynie elementem dekoracyjnym, podkreślają kobiece kształty.

W tej sukni widać również wyraźnie inspirację strojem Morticii Addams (rękawy) ze słynnej komedii noir The Addams Family.

Jako, że żyjemy w 21 wieku, więc nie jest niespodzianką, że oprócz klasycznej skóry pojawiają się materiały typu latex. Goth jak najbardziej akceptuje wszystkie nowinki technicze. W którymś nawet momencie przechodzi do tzw. Cyber Goth, gdzie spotykamy wiele gadgetów komputerowych, dobrym przykładem cyber goth jest film Matrix. Film ten jest uważany przez jednych jako czysty cyber goth, jeśli chodzi o stroje, a przez drugich, że to raczej cyber punk. Obecnie Cyber Goth i Cyber Punk czerpią jeden z drugiego i przenikają się wzajemnie. Nie można wyznaczyć granicy... Granica jest bardziej mentalna, niż zauważalna wizualnie.

Moda-Styl Goth Strój gotycki jest często podkreślony poprzez buty glany. Pojawiają się długie skórzane płaszcze, czarne koszule, ciemne okulary, obroże, na rękach pojawiają się pieszczochy...

Moda-Styl Goth - butyModa-Styl Goth - biżuteria

Typowa biżuteria gotycka to: pierścienie, sygnety, pancerze, bransoletki... Najczęsciej ich design idzie w kierunku starogermańskim lub celtyckim.

Moda-Styl Goth - BransoltekaModa-Styl Goth - sygnet gotycki

Jak w każdej modzie styl nie jest jednolity. Wszystko zależy od estetyki projektanta oraz osoby noszącej. Moda / Styl Goth jest też pełna habitów, wzorowanych na strojach średniowiecznych mnichów. Moda-Styl Goth Ale nie tylko. Początków można szukać w literaturze np. prozie Edgara Allana Poe, filmach kina niemego. Charakterystyczne są też skórzane pasy, często z ćwiekami.

Moda / Styl Goth - RękawiczkiCiekawym dodatkiem dla kobiet są koronkowe rękawiczki, które są ukłonem w kierunku stylu wiktoriańskiego.

Styl Goth końca 20 i początku 21 wieku pojawia się w komiksie i filmie, czego przykładem jest Sin City z 1985 roku, gdzie jest mnóstwo czarnych płaszczy, mrocznych postaci... Ogólnoświatowa fascynacja gotykiem oraz komiksem zaowocowała ekranizacją tego słynnego komiksu w 2005 roku. Komiks oraz później film Spawn (1997) był właściwe już hołdem w kierunku stylu goth. Czasem nie wiadomo, czy komiks był zainspiroway stylistyką gotycką, czy odwrotnie. Wszystko dzieje się w ciągu ostatnich 25 lat i cały czas ewoluuje. Japońska manga nie pozostaje w tyle, czego przykładem jest komiks, a potem jego ekranizacja Van Helsing z 2004 roku.

Inną cechą, którą charakteryzuje się moda - styl goth jest ciemny makijaż, który jest zainspirowany filmami okresu kina niemego. Kultową postacią była Theda Bara, która zagrała m.in. w Kleopatrze, a także w kilku horrorach, stając się prawdziwą femme fatale ówczesnej epoki. Twarze są rozjaśniane, aby powiekszyć kontrast z ciemnymi, mocno podkreślonymi oczami. Szminki raczej ciemne.

Moda Styl GothModa Styl Goth

moda i styl

Firmy kosmetyczne odpowiadają bardzo szybko na zapotrzebowanie rynku, tworząc zestawy do makijażu specjalnie dla subkultury gotyckiej. Są to ciemne kredki do oczu, czarne tusze do rzęs, ciemne lakiery do paznokci, jasne pudry...

Moda Styl Goth - kosmetyki gotyckie

Obejrzyj videoclip kapeli The 69 Eyes Gothic Girl

Moda / Styl Goth - videoclip The 69 Eyes